METZ - Up On Gravity Hill
Jedna z desek roku 2024, ke které se od jejího vydání pravidelně vracím. Trojlístek dospělých punkáčů z Toronta do svého posledního alba nalámal přístupné noiserockové hitovky plné romantiky i grungového surealismu.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jak začít recenzi na jedno z nejstěžejnějších děl v dějinách black metalu? MAYHEM. Zmatek. Chaos. Pouhé slovo? Slovo, kterým čtyři smrtonoši vyhlásili válku. Povstal kult a kostely se proměnily v pochodně, jejichž plameny olizovaly severskou oblohu, na které dominoval Mrazivý Měsíc. Chlad, jež je zároveň tepem samotného inferna – přesně tohle je „De Mysteriis dom Sathanas“. Osm překrásných hymen, z nichž každá má své mrazivé kouzlo. A kdo je stvořil?
Hellhammer je dnes již legendárním bubeníkem. Ovládá končetinami svou artilerii nenapodobitelným způsobem, je jedním z nejrychlejších řezníků na světě a dodnes se podílel na mnoha projektech, mimo jiné na legendárním ARCTURUS nebo na novém objevu, MESSERSCHMIDT. Euronymous zemřel již velice dávno, byl zavražděn tehdějším basákem MAYHEM, hlavním tvůrcem projektu BURZUM a v současnosti vězněm – Vargrem Vikernesem. Euronymova smrt ještě podpořila a vyburcovala kultovnost kapely, nad kterou se bude navždy vznášet Pohřební Mlha nevyjasněných událostí. Attila Csihar, člověk s vokálem připomínajícím zvuk otvírání hrobu, v současnosti vede svou kapelu ABORYM a nejspíš ztvrdne ve vězení kvůli drogám. Chorobnost, tragické osudy, šílenství, mysticismus, alkohol, neopakovatelná atmosféra plná severského mrazu, jež se těžko vyjadřuje slovy – to vše dělá z kapely MAYHEM kult a z jejích zemřelých členů lidské démony, kteří nikdy nezůstanou Pohřbeni Časem a Prachem. Můžeme spekulovat, hledat pravdu, ale nikdy opravdu nezjistíme, nakolik byli MAYHEM pouze smečka alkoholiků a nakolik černými mágy Prokletými Věčností. Pravdou však zůstává, že jejich debutové album má neskutečnou moc. Ať chceme či ne, stále na náš mozek útočí otázky. Dívá se Dead odněkud z prázdnoty? I texty kapely jsou plné náznaků a téměř nikdo nezná přesný význam všech skrytých tajemství a narážek, které jsou v nich ukryty.
Jaká jsou strohá fakta o debutu? Legendární vinyl s názvem „De Mysteriis dom Sathanas“ byl natočen již v roce 1990, ale ve skutečnosti vyšel až v roce 1993, nejspíš kvůli lenosti Euronymova labelu DSP. Debut byl v podstatě přelomový i po hudební stránce. Jen velice málo kapel tehdy skládalo materiál, který bychom dnes mohli nazvat black metalem. Základ tvořily ultrarychlé bicí, jež byly nazvučeny velice zvláštním způsobem, který vyvolával pocit, že se nacházíme někde v hnilobných katakombách či zatuchlých jeskyních. Hrabě Grishnack drtil bassekeru velice drásavým, zneklidňujícím způsobem. Kytary byly rychlé, mrazivé a umocňovaly celkový dojem norské vichřice. A nad tím vším vévodil Attila se svým přízračným vokálem. Pohanský Strach vládne po celou hrací dobu desky, která jede od začátku do konce. Po celou dobu nahrávky máte pocit, že nenapodobitelná zima Ragnarok, která se valí z reproduktorů, nebude mít nikdy konec.
Vyzdvihovat jednu hymnu nad ostatními naprosto postrádá význam. Drtivou záhrobní palbu na začátku „Funeral Fog“ střídá nádherně plíživá infernální balada „Freezing Moon“. Po démonické „Cursed by Eternity“ přichází drásavý žalozpěv za všechny padlé pohanské kmeny ztracené pod tíhou věků „Pagan Fears“. Pak přijde na řadu moje milovaná „Life Eternal“, jejíž basová linka se plíží celou skladbou jako Hlubinný had širými oceány. Během „From the dark past“ slyšíte dusot koňských kopyt, jako by se vracely přízraky dávno padlých mýtických hrdinů. „Buried by time and dust“ je podobna masivnímu železnému mostu k závěrečnému hymnusu „De Mysteriis dom Sathanas“. V true blacku těžko kdy vznikla depresivnější, ničemnější skladba šířící misantropický mor přes válkou zničenou zemi. Válkou, která stále trvá a zanikne teprve společně s MAYHEM. Ale zaniknou MAYHEM? Sami se odsoudili k tomu žít Život Věčný. Válka neskončí.
V true blacku těžko kdy vznikla depresivnější, ničemnější album šířící misantropický mor přes válkou zničenou zemi. Válkou, která stále trvá a zanikne teprve společně s MAYHEM. Ale zaniknou MAYHEM? Sami se odsoudili k tomu žít Život Věčný. Válka neskončí.
10 / 10
Attila Csihar
- vokály
Count Grishnack
- basa
Euronymous
- kytara
Hellhammer
- bicí
1. Funeral Fog
2. Freezing Moon
3. Cursed by Eternity
4. Pagan Fears
5. Life Eternal
6. From the Dark Past
7. Buried by Time and Dust
8. De Mysteriis dom Sathanas
Atavistic Black Disorder / Kommando (EP) (2021)
Daemon (2019)
Esoteric Warfare (2014)
Ordo Ad Chao (2007)
Chimera (2004)
U.S. Legions (2001)
European Legions (2001)
Grand Declaration of War (2000)
Mediolanum Capta Est (1999)
Wolf´s Lair Abyss (1997)
De Mysteriis Dom Sathanas (1993)
Live In Lepzig (1993)
Deathcrush (1987)
Pure Fucking Armageddon (1986)
Datum vydání: Úterý, 24. května 1994
Vydavatel: DSP
Stopáž: 46:03
Produkce: Pytten
Studio: Grieghallen, Bergen (NOR)
-bez slovního hodnocení-
Jedna z desek roku 2024, ke které se od jejího vydání pravidelně vracím. Trojlístek dospělých punkáčů z Toronta do svého posledního alba nalámal přístupné noiserockové hitovky plné romantiky i grungového surealismu.
To dojení vyschlého writer’s roomu je do nebe volající. Nových nápadů je pomálu, zato jsou rozmazané na dvojnásobek. Nekonečné plebiscity jsou ubíjející, nové hry vizuálně průměrné a když se to rozjede, přijde očekávatelný cliffhanger. Opouštím hru!
Tahle americká parta zní úplně jako revival starých JUDAS PRIEST, i ten vokál jako by patřil samotnému Halfordovi. Je to taková zasmrádlá mršina, ale překvapivě mě celkem bavilo si to poslechnout. Jestli do toho půjdu podruhé ale fakt nevím, spíše ne.
4 disky. 58 skladieb. 75-stranový booklet. Len CD a LP, žiaden streaming. Steven Wilson sa vybral zboriť mýtus, že 80’s boli umeleckou pustinou: Od THE CURE a JOY DIVISION po zabudnuté britské spolky, funguje to na ploche vyše 5 hodín. Povinné počúvanie!
Dobre to robí táto švédska superskupina. Melodický death metal vo veľmi prístupnej, niekto by zbytočne hanlivo povedal kolovrátkovej, forme. Na druhom albume v ešte zrelšej a lepšej podobe. Teším sa na ich tohtoročné koncerty!
Daniel Cavanagh asi chtěl stvořit Anathemovské album, ale utopil se v klišé. Příjemně to odsýpá a zvuk i provedení se dají těžko kritizovat, ale je to tak nepůvodní a otřepané, že to úplně kazí emoce, které by jinak určitě fungovaly. Sem se vracet nebudu.
Rumunský doom metal s hlasem tak hlubokým, že i basa je proti němu mandolína. O to výraznější je, když mu do duetu hraje flétna. Jde ovšem o kvalitní nahrávku, kapelník svého času bubnoval u SHAPE OF DESPAIR a lecčemu se tam přiučil.